Sosyal Sorumluluk

KAHRAMANCA MÜCADELE VEREN BEBEKLER!

Kimi 550 gram olarak doğdu, kimi 618. Büyük savaşlar vererek sağlıkla tutundular hayata. Mucize bebekler bugün kahraman kostümleriyle salonda koştururken onları bu güne hazırlayan doktorları ise prematüre bebek, erken doğum gibi kavramlara dikkat çektiler. 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü kapsamında Medivia Hospital, Anne Bebek Bloglarıyla büyük kitlere hitap eden bloggerlar, Prematüre bebekler ve ailelerinin katıldığı Minik Kahramanlar etkinliğini düzenledi. Etkinlikte erken doğumun her anne adayı için bir risk faktörü olduğu ve erken doğum riski olan anne adaylarının özellikle 3. basamak yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde doğum yapmaları gerektiği vurgulandı. Dünyada her yıl 14 milyonu aşkın bebek prematüre olarak doğuyor. Yani her 10 bebekten biri prematüre olarak dünyaya geliyor. Hassas bakımın çok büyük önem taşıdığı prematüre bebeklerde yeni doğan süreci bebekliğin en kritik günlerinden sayılıyor. Medivia Hospital, prematüre bebeklerin bakımına ve yeni doğan sürecine dikkat çekmek için ünlü bloggerlarla prematüre aileleri bir araya getirerek sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi gerçekleştirdi. 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü’ne dikkat çekmek için yapılan bu farkındalık projesinde, riskli gebeliklerin özel bir takip gerektirdiğini söyleyen Medivia Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tahsin Turgut prematüre gerçekleşen doğumlarda bebeğin yaşama şansının artırılması için bebeğin mutlaka tam teçhizatlı yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Erken Doğum her anne adayı için risk faktörüdür. Erken doğan prematüreler ise yaşamak için kahramanca mücadele veren özel bebeklerdir. Prematüre bebeklerin kas ve sinir sistemleri 40 haftayı tamamlamış bebekler gibi çalışmaz. Ancak iyi bir bakımla anne karnında görecekleri gelişmeyi dışarıda tamamlayıp, hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.” dedi. Bloglarıyla büyük kitlelere hitap eden Merve Öztürk, Çağla Düvenci Sönmez, Melek İçmeli, Saadet Algan, Nihan Kayalıoğlu, Pınar Mallı, Senem Uysal, Ece Kumkale, Gizem Köseoğlu, Funda Korkut, Gül Sural ve Yeliz Yılmaz’ın katıldığı etkinlikte konuşan Sinem İstanbulluoğlu, “Ben de prematüre annesiyim. İnanın o kadar zor bir süreç yaşıyorsunuz ki o zaman. Bebeğim sağlıkla büyürken ben de her gün bir mucizeye tanık oluyorum.” dedi.

BENİM MİNİK KALBİM SAĞLIKLA BÜYÜYOR

BENİM MİNİK KALBİM SAĞLIKLA BÜYÜYOR PROJESİNE KORİŞ’TEN DEV DESTEK

 Kiralık Aşk dizinin beğenilen karakteri Koriş’i canlandıran Onur Büyüktopçu Dünya Kalp Haftası kapsamında Medivia Hospital tarafından gerçekleştirilen ve kalp sağlığına dikkat çekmeyi amaçlayan “Benim Minik Kalbim Sağlıkla Büyüyor” isimli resim yarışması ödül törenine katılarak Dev Kalbi boyadı. Yarışmaya katılan minikler hem ödüllerine kavuştu hem de Onur Büyüktopçu ile eğlenceli bir gün geçirdi.

Medivia Hospital’ın Üsküdar Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İlköğretim öğrencileri arasında gerçekleştirdiği “Benim Minik Kalbim Sağlıkla Büyüyor” isimli resim yarışmasına katılan minik kalpler ödüllerine kavuştu. Ödüllerini Onur Büyüktopçu ve Medivia Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Davut Bayram’ın elinden alan minikler, ardından kalp sağlığına dikkat çekmek için içinde sağlık önerilerinin bulunduğu dev kalbi boyamaya başladı.

Çocuklarımızın hepimizin geleceği olduğunu vurgulayan Medivia Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Davut Bayram, “Biz bu projeyle kalp sağlığının önleyici tedavilerine dikkat çekmek istedik. Kalp sağlığının önemini ise geleceğimiz olan çocuklarla birlikte vurguladık. Medivia Hospital ailesi olarak çocuklarla birlikte çok keyifli bir etkinlik geçirdik.” dedi.

Çocukların inanılmaz güzel bir enerjisi ve ışığı olduğunu söyleyen Onur Büyüktopçu, “Minik kalplerle böyle bir etkinlik çerçevesinde buluşmuş olmak benim için gurur verici. Kalp sağlığı ihmale gelmeyecek kadar önemli bir konu ve ne yazık ki genç, yaşlı dinlemiyor. Gencecik yaşta birçok arkadaşımı, kardeşimi kalp krizinden kaybettim. Bizim de bu konuda bilinçlenmemiz, sağlıklı bir kalp için tedbiri genç yaşlar itibariyle almamız lazım.” dedi

 

Ya Ona Bir Şey Olursa!

Ya ona bir şey olursa! – 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü 

Hadi Umutları Yaşatalım

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Ünlü isimler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Medivia Hospital’in hazırladığı farkındalık videosu için kamera karşısına geçti. Sanatçılar, “Umut engel tanımaz. Umutları yaşatalım.” çağrısında bulundular.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününe dikkat çekmek için sosyal medyada yapılan bu farkındalık projesi Medivia Hospital tarafından gerçekleştirildi.

Yaklaşık bir dakika süren “Hadi Umutları Yaşatalım” video çalışması, umudun hiçbir engel tanımadığının altını çizip, çok küçük adımlar atarak büyük yollar kat edilebileceğinden bahsediyor.

Videoda Doğa Rutkay, Bülent Emrah Parlak, Deniz Baysal, Furkan Andıç, Bülent Çetinaslan, Yosi Mizrahi, Hüseyin Erkanlı, Alper Türedi ve Hakan Ünsal rol alarak “Hayatımızda onlara da bir yer açıp, hayallerini büyütmelerine yardım edelim.” mesajını izleyenlere iletiliyor.

İlk Adımı Sen At

İLK ADIMI SEN AT

Dünyada ölüme en çok sebebiyet veren hastalıkların başında kalp krizi ve kalp hastalıkları geliyor. Medivia Hospital, kalp hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla, 12 -19 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası kapsamında Canpark AVM’de ‘İlk Adımı Sen At’ projesini gerçekleştirdi.

Kalp sağlığında egzersizin önemine dikkat çekilmek amacıyla toplamda 100 bin adımın atılması hedeflenen projeye Pelin Akil, Anıl Altan, Hakan Bilgin, Eylem Şenkal, Didem Uzel, Aylin Arasıl, Neslihan Yavuzcan, Mehtap Bayri, Mehmet Ercan, Mustafa Bozkurt, Mehmet Zeyd Yıldız, ve Hüseyin Erkanlı destek verdi. 7 gün süren proje sonunda 103 bin adım atıldı.

12 Nisan Pazar

2 yıldır birlikte olan çiftin ilişkisinde ilk adımı attığını söyleyen Pelin Akil yürüyüş bandına çıkarak “Bu iş yine bana düştü demek. O zaman kendi kalbim içinde ilk adımı ben atıyorum.” diyerek projenin ilk adımı attı. Ünlü çift proje sonuna kadar hedeflenen rakama 1413 adım atarak katkıda bulundular.

Kalp sağlığının önemine ve kalp hastalıklarından korunmanın yollarına dikkat çekmek amacıyla başlatılan proje kapsamında dilek ağacının yanına gelen ünlü çift, birbirlerine aşk notları yazdılar. Pelin Akil, “Kalbin benim kalbim. Ona iyi bak. Anıl’a…” yazarken Anıl Altan, “Kalbim senin sayende seninle atıyor. Kalbimdesin Pelin’im.” yazdı.

Proje kapsamında Canpark AVM’de bir saat merdivenler kapatıldı. Pelin Akil ve Anıl Altan çifti AVM içerisinden merdivenleri yürüyerek çıkarken kendilerine selam verenlere “Kalp sağlığınıza dikkat etmeyi unutmuyorsunuz?” değil mi diyerek konunun öneminin bir kez daha dikkat çektiler.

15 Nisan Çarşamba

Hakan Bilgin’in yönelttiği “Kalp sağlığın için özel bir şey yapıyor musun?” sorusuna Didem Uzel, “Evimde asansör kullanmıyorum. Merdiven kullanmayı tercih ediyorum.” diye cevap verdi. Aynı oyunda oynadıkları Eylem Şenkal’in eskiden milli voleybolcu olduğunu hatırlatan ve sahneden önce ısınmak ve esnemek için yaptığı hareketleri gösteren Bilgin, eğlenceli anlar yaşanmasına sebep oldu.

Kalp sağlığının önemine ve kalp hastalıklarından korunmanın yollarına dikkat çekmek amacıyla başlatılan proje kapsamında etkinlik alanına yerleştirilen ve insanların kalbinden geçenleri not düştükleri dilek ağacının yanına gelen ünlü isimler kalbinden geçen temennileri yazdılar. Didem Uzel, “Mutluluk aranılan, bulunan bir şey değildir! Anda var olan farkındalık halidir ve kalbinde gizlidir.” yazarken Eylem Şenkal: “Anatomi kaderdir der bir düşünür. Şu anki durumumu ifade eden bir cümle olarak eklemek istedim.” yazdı.

Mehmet Ercan ve Mustafa Bozkurt’un “İlk Adımı Sen At” projemize birlikte destek verdiler.

Yürüyüş bandına önce çıkan Mehmet Ercan 700 adım atarken, Mustafa Bozkurt 750 adım attı. Kendilerini izleyenlerin ısrarlarını kırmayan Bozkurt, Ahmet Kaya’nın – Anne şarkısını seslendirdi. Daha sonra dilek ağacının yanına geçen ünlü isimlerden Mehmet Ercan Dudak Payım kitabından “ Kal/binde bir ihtimal olsa da kal.” cümlesini not düşerken, Mustafa Bozkurt bir kalbin içerisine Ercan – Mustafa yazarak eğlenceli anlar yaşanmasına neden oldu.

16 Nisan Perşembe

Ünlü oyuncu Mehtap Bayri 570 adım atarak “İlk Adımı Sen At” projemize destek verdi. Dilek ağacına yazılan notları okuyarak gülümseyen Bayri: “ ……” yazdı.

17 Nisan Cuma

Projeye destek vermek için yola çıktığı anda kendi kalbi için bir adım attığını ve bugün sigarayı bıraktığını söyleyen Hüseyin Erkanlı, toplamda 850 adım atarak projeye destek verdi. Kalbinden geçenleri yazmak için dilek ağacının yanına gelen Erkanlı, “Nilüfer ve Demir sizi çok seviyorum.” yazarak eşine ve oğluna olan sevgisini dile getirdi.

18 Nisan Cumartesi

Radyocu Mehmet Zeyd Yıldız toplamda 1000 adım atarak projeye destek veren ünlü isimleri geride bıraktı. Dilek ağacının yanına gelen Yıldız, Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” sözlerini not düştü.